Індивідуальна експрес – бесіда
при першій зустрічі з батьками вихованців

Перша зустріч вихователя з вихованцем та його батьками має вирішальне значення для налагодження між ними  ефективної  взаємодії. Враження від цього знайомства задає тон подальшому спілкуванні між батьками та вихователем. Саме від нього залежить, чи довірять батьки свою дитину вихователю, чи  сприйматимуть його як фахівця, чи прислухатимуться до порад.

Спілкування вихователя з батьками вихованця - це одна з небагатьох можливостей дізнатися про особливості виховання дитини в сім’ї, обмінятися необхідною інформацією та, що найважливіше, налагодити теплі стосунки, створити атмосферу довіри.

Зазвичай перше спілкування вихователя з батьками дуже обмежене в часі, адже найчастіше відбувається під час роботи з іншими дітьми. З  огляду на це вихователі при першій зустрічі з батьками вихованців використовують експрес – бесіду - обмежене в часі спілкування, що має чітко визначену мету. Щоб  досягти бажаного результату, важливо ретельно продумати сценарій такої бесіди.

Побудова експрес – бесіди з батьками
Розглянемо можливий варіант першої зустрічі вихователя з батьками дошкільника.
Ситуація знайомства потребує невимушеного,  доброзичливого спілкування, мета якого - зібрати  статистичну інформацію, з’ясувати очікування батьків, інтереси та уподобання дитини. У випадку, коли ви не можете  надовго залишити без уваги інших дітей у групі, у пригоді стане анкетування. Ретельно продуманий зміст анкети дасть вам змогу зібрати потрібну інформацію, зосередившись при знайомстві на  встановлення довірчих стосунків із дитиною та її батьками.

Вихователь (починає розмову першим): Добрий день! Рада Вас  бачити! Мене звати… (ім’я по батькові). А як  звати  Вас? Дуже  приємно. (Звертається до дитини, розташувавшись на рівні її очей). У нас цікаво. Сподіваюсь, тобі сподобається. Будемо дружити! Якщо хочеш, можеш трохи погратися разом із дітьми, поки я поспілкуюсь із твоїми  батьками. (Звертається до батьків). У нас дуже хороший дитячий садок. Вашій дитині у нас сподобається. Ви будете задоволені. Для нас важлива Ваша думка щодо підходів у вихованні дитини. Тож, будь ласка, дайте відповіді на запитання анкети. Сподіваюсь,  Ви братимете активну участь у житті  нашої групи. До речі, запишіть, будь ласка, наші контакти. (Телефон дитячого садка, вихователів, сайт, електронна пошта дитячого садка, групи; можна завчасно підготувати візитну картку)
Ми завжди на зв’язку. Прошу повідомляти нам, коли Ваша дитина буде відсутньою, - це  важливо. Можливо, у Вас є запитання до мене? Я радо відповім на них.

Спілкуючись із батьками вперше, будьте готові до будь-яких, навіть неочікуваних, запитань. Не дивуйтеся, реагуйте спокійно. Пам’ятайте – батьки хвилюються за свою дитину. Їхню позицію визначають власний досвід відвідування дошкільного закладу та фантазійні чутки щодо особливостей перебування дітей у дитячих садках, які, на жаль, бувають небезпідставними. Тож поводьтеся гідно, підтримуйте імідж закладу. Ви маєте переконати батьків у тому, що їхня дитина – у надійних  руках

Завершити бесіду можна так : «Я охоче поспілкувалася б з Вами  ще, однак на  мене чекають діти. Було дуже приємно познайомитися! До зустрічі! (Звернутися до дитини на ім’я).Приємно було познайомитися. До зустрічі! Я на тебе чекатиму!»

Аналізування проведеної експрес – бесіди
Під час проведення експрес - бесіди в ситуації першого знайомства зверніть увагу на таке:
  • Як поводиться дитина - не відходить від батьків, ховається за батьками, спокійно, стримано, активно, іде на контакт, не дає змоги поговорти, заважає;
  • Як поводяться батьки з дитиною – тримають її за руку, тримають на відстані, не звертають уваги, заохочують, підтримують;
  • Як батьки налаштовані на дитячий садок, на Вас – позитивно, готові до співпраці, негативно, вороже, з недовірою;
  • Що і як батьки відповідають на Ваші запитання – відповіді повні, розгорнуті, короткі, формальні;
  • Які запитання поставили Вам батьки - по суті, уточнювальні, відсторонені;
  • На що в групі батьки звернули увагу, що зацікавило їх найбільше – облаштування приміщення, виставка дитячих робіт, інформаційний стенд, нічого не зацікавило;
  • Які очікування висловили батьки – раді знайомству, усе  сподобалось, стривожені, мають  сумніви.


Таке  аналізування проведеної експрес-бесіди дасть вам змогу попередньо з’ясувати, чи готові батьки до співпраці з дошкільним навчальним закладом. Проте не  поспішайте робити висновки. Пам’ятайте, ви ще малознайомі люди, зважайте на ситуативність  спілкування та інші причини, які вплинули на результат бесіди.

Памятка!

Підготовка до індивідуальної експрес – бесіди з батьками
  • Завчасно визначте, з ким необхідно поговорити
  • Чітко сформулюйте – предмет бесіди - те, про що йтиметься; мету  бесіди – те, чого ви прагнете досягти, що  саме необхідно повідомити, запитати, з’ясувати .
  • Продумайте, як саме передати необхідну інформацію, проговоріть для себе 2-3 речення.
  • Поміркуйте над тим, якою може бути реакція батьків, -погоджуються, відмовляються, емоційно реагують, звинувачують вас , а отже, яким буде результат бесіди.
  • Зважаючи на можливі реакції батьків, продумайте варіанти власних дій.