Мета:
Зв’язне мовлення: продовжувати вчити складати речення за
картинками.
Звукова культура мови: вправляти у вимові звука –ш-;
проваджувати вчити виділяти перший звук
у мові.
Граматика: продовжувати вчити робити звуковий аналіз
слів та утворювати зменшено-пестливу форму від іменника; утворювати складні
слова.
Словник: збагатити словник дітей словами, що означають
осінні явища, прикметниками. Розвивати мовне дихання, силу голосу. Виховувати
інтерес до рідного краю.
Матеріал: картинки про осінь, листочки, звуки осені.
Хід заняття
«Доброго ранку» – мовляю за звичаєм,
«Доброго ранку» – кожному зичу я.
«Доброго дня» – вам, люди, бажаю.
Усіх, вас, радо вітаю!
І усміхаються в відповідь люди:
Добрі слова ж бо для кожного любі.
Послухайте, діти, вірш і скажіть, про яку пору року йде мова.
Ніби притомилося
сонечко привітне:
У траві пожовклій молочай не квітне.
Облетіло літо листячком із клена,
Лиш ялинка в лісі сонячно зелена.
Журавлі курличуть: летимо у вирій.
Пропливає осінь на хмарині синій.
А як ми помітили, що
прийшла осінь?
Діти: прохолодні
ранки, приморозки, вранці туман, дерева змінюють свій наряд, віє холодний
вітер.
Восени в природі
можна почути багато звуків, послухайте їх і відгадайте.
(Шум дощу, шелест
листя, голос птахів, завивання вітру)
А давайте зараз
уявимо, що до нас в групу завітала осінь.
(Розподілити між
дітьми голоси осені, група дітей виконує роль дощу – стукає пальчиками по
столу, як краплі; друга група – роль вітру – завиває, шепче).
Що ви можете сказати
про осінь? Яка вона?
Діти: щедра, багата,
урожайна, барвиста.
Що це за звук ми
такий чуємо? Яку пору року він нам нагадує?
Діти: осінь.
Зараз я побачу, чого
це вона там так розшумілася. О, діти, та тут лежить лист. Зараз ми побачимо, що
тут є? Діти, тут для нас є різні ігри та завдання. Будемо їх виконувати,
порадуємо осінь?
Перше завдання: «Що
буває восени». Нам потрібно скласти речення за картинками:
- Восени іде дощ
- Восени з дерев опадає листя
- Восени збирають урожай
- Восени дикі звірі готуються до зими
- Восени жовтіє трава
- Листок росте на дубі – дубовий
- Листок росте на клені – кленовий
- Листок росте на каштані – каштановий
Діти, давайте і ми уявимо себе листочками в осінньому лісі, і
порозмовляємо, як вони ш-ш-ш. Давайте скажемо голосно, а потім тихо.
Вже ви мабуть трохи стомилися, давайте відпочинемо.
Фізкультхвилинка
Теплими днями
Метелик радів –
(метелик літає)
В ліс, на лужках та у
поле летів.
Але як тільки осінь настала,
Холодно зразу метелику
стало,
(зіщулюються і труть
себе долоньками по плечиках).
Він у щілинку
сховавсь, позіхнув,
(присідають,
позіхають, прикриваючи рота долонькою).
Крилечка склав -
солоденько заснув.
(ховають руки за
спиною і заплющують очі).
Діти, але ми ще не всі завдання виконали. Попрацюємо ще трошки?
Третє завдання: нам потрібно сказати пестливо на слова, які
запропонувала нам осінь.
Хмара – хмарка
Дерево – деревце
Трава – травичка
Дощ – дощик
Листок – листочок
Квітка – квіточка
Пташка – пташечка
Молодці, діти, я думаю осінь буде нами задоволена. Але це ще не всі
завдання. Зараз ми із двох слів утворимо одне складне.
Лист і падати – листопад
Зорі і падати – зорепад
Небо і схил – небосхил
Ліс і смуга – лісосмуга
Ліс і степ – лісостеп
Ліс і рубати – лісоруб
Вода і падати – водопад
Тут у нас залишилось, ще одне завдання, і це завдання називається «Упіймай звук». Вам потрібно
почути перший звук у слові і назвати його: осінь, листя, трава, дерево, хмара,
дощ, трава, горобець, синичка, квітник…
Діти, вам сподобались завдання осені?
Діти: так.